Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

wrzesień-październik

Aktualności > Lata wcześniejsze > Starsze z 2015/2016

SPRAWOZDANIE Z TYGODNIA KARIERY
W NASZEJ SZKOLE

W dniach 19.10 – 23.10.2015r.
odbyły  się w naszej szkole dni związane z
OGÓLNOPOLSKIM TYGODNIEM KARIERY.

W październiku odbyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja klasy 3b, drugie miejsce klasa 2b, trzecie miejsce klasa 1a.

Dnia 29.10.2015 roku odbyły się w naszym gimnazjum wybory do Młodzieżowej Rady Bielan. Kadencja MRB trwa dwa lata. Młodzieżowymi radnymi – reprezentantami z naszej szkoły - zostali Weronika Cebel i Sebastian Piotrowski – uczniowie klasy III a.

Anna Grzybowska - Rysz

W środę, 28 października uczniowie naszego gimnazjum brali udział w uroczystości przyjęcia w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie znaków Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Matki Bożej. Znaki podarowane młodym przez św. Jana Pawła II, pielgrzymują po całej Polsce w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w lipcu 2016 roku. Nasi uczniowie razem z katechetą, ks. Mikołajem, zostali wyróżnieni uroczyście wnosząc Krzyż ŚDM do kościoła. Brali również udział w modlitwie wokół Krzyża i Ikony. Wiele osób skorzystało z możliwości napisania podziękowań i próśb, które będą złożone w trakcie uroczystej Mszy Świętej z Papieżem Franciszkiem w Krakowie w lipcu 2016. Reprezentanci naszej szkoły bardzo godnie i z zaangażowaniem reprezentowali naszą szkołę. Po pożegnaniu Krzyża razem poszliśmy na słodkie co nieco do kawiarenki parafialnej.

Rozstrzygnięcie Szkolnego  Konkursu Ortograficznego „W przyjaźni z gżegżółką i piegżą”.
28.10. 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięły w nim udział cztery osoby. Byli to uczniowie z klas trzecich i pierwszych. Niestety zabrakło uczestników z klas drugich.
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Weronika Cebel z klasy III a
III miejsce – Maciej Kołodziejczyk z klasy III b
Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na większe zainteresowanie w przyszłym roku
.

Szkolne Dyktando Ortograficzne „W przyjaźni z gżegżółką i piegżą”

Zdarzyło  się to przedwczoraj późnym popołudniem. Na postój przy przejściu granicznym nadjechała spóźniona ciężarówka. Wysiadł z niej krańcowo znużony podróżny z niedużym bagażem ręcznym. Twarz zdobił mu kruczoczarny wąs.
Przechodząc obok krzaków porzeczek zahaczył połą niezasuniętego skafandra o ostrza kikutów gałązek sterczących żałośnie w beznadziei jesiennej mżawki. Położył na chwilę ciemnobrązową walizeczkę z uszkodzoną zasuwką i podjął udaną próbę odczepienia z krzewu niesfornej odzieży.
Z naprzeciwka rozległej alei nadchodził jakiś mężczyzna w czarnej cyklistówce i skórzanym płaszczu z podniesionym do góry kołnierzem. W chwili gdy obaj mężczyźni zrównali się,
wydarzyło się coś horrendalnie niezwykłego. Nieznajomy wziął jednym ruchem ręki od dziwacznego trampa jego prostokątną dyplomatkę.

Domniemany Żyd, Sycylijczyk, bądź też Kolumbijczyk poszedł dalej bez słowa. Ta błyskawiczna operacja odbyła się bez żadnych świadków, twarzą w twarz dwóch z pozoru nieznających się ludzi.
Nagle wyskoczyło czterech uzbrojonych agentów. Rozległy się trzy strzały. Mężczyzna upadł, turysta natomiast nie próbował się bronić. Podniósł haniebnym gestem ramiona do góry i oddał się w ręce napastników. Cała akcja mogłaby służyć za wzór sprawności służb specjalnych. A do granicy było przecież tak blisko, że już lepiej wymarzyć niepodobna.

Niecodzienna lekcja j. polskiego
28.10.2015 r. w naszym gimnazjum odbyło się niezwykłe spotkanie, na które przybył znany pisarz Arkadiusz Niemirski. Jest to nie tylko literat, satyryk, radiowiec i kabareciarz, kontynuator cyklu powieści o Panu Samochodziku, ale niezwykle ciekawy człowiek.
Z dużym zainteresowaniem młodzież obejrzała prezentację multimedialną przygotowaną przez autora. Zaprezentował w skrócie historię swojego życia i przebiegu pracy zawodowej. Dostarczył uczniom informacji na temat najwybitniejszych detektywów świata takich jak: Sherlock Holmes, Herkules Poirot, Miss Marple, Philip Marlowe czy William Murdoch. Polskim akcentem wśród takich sław był Pan Samochodzik. Arkadiusz Niemirski zasłynął, jako kontynuator cyklu książek o Panu Samochodziku. Rodzina Zbigniewa Nienackiego właśnie jego wybrała na autora dalszych przygód pana Tomasza.

Autor apelował do młodzieży, aby mieli pasję, cele i marzenia. Z dużą dawką humoru, językiem zrozumiałym dla uczniów przekazywał wartościowe postawy.
Po swoim wystąpieniu pan Niemirski odpowiadał na pytania.
Na zakończenie uczeń klasy III b Patryk Rydzewski przeprowadził z autorem wywiad. Spotkanie, które było zaplanowane na dwie godziny lekcyjne trwało trzy i zapoczątkuje cykl wizyt z równie ciekawymi ludźmi.

W dniu 25. 10. 2015 w Szkole Podstawowej Nr 273 przy ul. Balcerzaka 1 odbył się pierwszy turniej XX Grand Prix Bielan w Tenisie Stołowym. Uczennica klasy 3b naszego gimnazjum - Julia Wachol zdobyła 2 miejsce. Naszą skołę reprezentowali także Beata Giersz (3b), Jakub Błaut (3a) i Patryk Leszczyński (3a).

"WielOKulturowa Warszawa"

Nasi wolontariusze brali udział w grze miejskiej pod hasłem: "Wielokulturowa Warszawa"
Czytaj więcej na ten temat w zakładce: Wolontariat.

Dnia 19.10.2015 roku odbyły się w naszej szkole młodzieżowe wybory parlamentarne – „Młodzi głosują”.  Wszyscy uczniowie mogli uczyć się zasad demokracji i procedur wyborczych – zanim otrzymali kartę do głosowania, musieli podpisać się na liście wyborczej. Frekwencja w naszej szkole wyniosła 66,9%.

koordynator
Anna Grzybowska - Rysz

14 października w dniu Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi placówki. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w asyście sztandaru głos zabrała dyrektor szkoły – Marta Butryn. Dziękowała wszystkim uczniom za wysiłek w nauce, a nauczycielom i pracownikom za ich codzienną i trudną pracę.Uroczystości uwieńczył występ młodych adeptów sztuki teatralnej, którzy ciekawymi dialogami i piosenką przybliżyli "odległą krainę" jaką jest pokój nauczycielski. W dowcipny sposób przedstawili zebranym rozterki nauczycieli i ich największe marzenia. Akademię przygotowały nauczycielki języka polskiego, Pani Małgorzata Smoleń i Pani Marta Ciesielska. Aranżacją dekoracji  zajęła się Pani Izabella Ambroziak. W rolę nauczycieli wcielili się: Klaudia Dąbrowska 1a, Ewa Adamczyk 1b, Małgorzata Polak 1b, Weronika Cebel 3a, Karolina Błaszczak 3b, Julia Kowalska 3b, Patryk Rydzewski 3b.

Nauczycielka języka angielskiego - Pani Marta Wesołowska w dniu 13 października odebrała z rąk Pana Burmistrza Bielan statuetkę - wyróżnienie dla Nauczyciela Roku 2014/2015.

W dniu 12 października 2015 w naszej szkole wygłosił prelekcję pod hasłem - Świadkowie historii - Polska droga do Wolności 1944-1989 Prezes Fundacji Rodzice Szkole - Pan Wojciech Starzyński. W zajęciach wzięło udział ponad 30 uczniów z prawie wszystkich klas.
Na spotkaniu z uczniami szanowny Gość przypomniał:
- Akcję „Burza”, Żołnierzy Wyklętych i opór polskiego społeczeństwa w latach 1944 -1953,
- Poznański Czerwiec 1956 - pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne,
- Odnowienie 26 sierpnia 1956 roku, z inicjatywy więzionego przez komunistów Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ślubów Jana Kazimierza ofiarowującego Polskę pod opiekę Matki Boskiej, które zgromadziło na Jasnej Górze ok. miliona wiernych
,

- Obchody Milenium Chrztu Polski, którego centralne uroczystości, poprzedzone dziewięcioletnią Wielką Nowenną, miały miejsce 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze,

- Bunt studentów i intelektualistów - Marzec 1968 roku,
- Wypadki na Wybrzeżu - Grudzień 1970 roku,
- Wydarzenia w Radomiu, Ursusie i Płocku - Czerwiec 1976 roku.
- Powstanie Komitetu Obrony Robotników - wrzesień 1976 r.
- Wybór Kardynała Karola Wojtyły na Papieża - 16. października 1978 roku,
- Pierwszą Pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski. Mszę św. na Placu Zwycięstwa, w trakcie której padły słynne słowa: Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze Ziemi. Tej Ziemi.
- Powstanie w roku 1980 Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, ruchu społecznego gromadzącego 10 min. Polaków, co było niewątpliwym fenomenem w dziejach świata,
- Opór społeczeństwa, w latach osiemdziesiątych ub. wieku, przeciwko represjom stanu wojennego i systematycznemu ograniczaniu przez rządzących swobód obywatelskich,
- Obrady tzw. Okrągłego Stołu, prowadzące do wyborów 4. czerwca 1989 roku.
Uczniowie przygotowali się do tego spotkania przynosząc swoje rodzinne pamiątki z lat 80-tych związane z powstaniem NSZZ "Solidarność" i stanem wojennym. Uczestnicy spotkania po zakończeniu prelekcji zadawali panu Wojciechowi pytania. Wróciliśmy myślami dzięki temu do czasów, które dobrze pamiętają nasi dziadkowie.Monika Dyńska

W dniu 8 października klasa 3a z wychowawcą Moniką Dyńską i szkolnym psychologiem Sandrą Dzierzęcką uczestniczyła w lekcji na temat Unii Europejskiej prowadzonej przez pracowników Europa Direct. Zajęcia odbywały się w niezwykłych okolicznościach podczas godzinnej przejażdzki Europejskim Tramwajem Promocyjnym.
Nasz środek lokomocji wyglądał bardzo ciekawie. W środku tramwaju umieszczono drewniane siedzenia i stoliki, pianino, ozdobne lampy. Tramwaj był nagłośniony
, więc mogliśmy swobodnie wysłuchać podawanych przez prowadzące informacji oraz obejrzeć mapy, zdjęcia i wykresy na dwóch monitorach zawieszonych nad naszymi głowami. Jednocześnie podziwialiśmy przez okna piękno Warszawy. Organizatorzy zadbali również o pamiątki dla nas. Każdy otrzymał piękny kalendarz z informacjami o państwach UE. Mogliśmy także jeszcze przed przejażdżką zapoznać się z uliczną wystawą "II wojna św." przy Placu Narutowicza. To był udany dzień!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Europejskiego Tramwaju Promocyjnego oraz stolicy zrobionych przez nas w trakcie wycieczki.


Monika Dyńska

„Stop klatka”, czyli pouczająca pantomima w wykonaniu uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego.

6 października uczniowie klas pierwszych i klasa 2 b obejrzeli pantomimę „Stop klatka”. Była to opowieść przestrzegająca młodzież przed alkoholem, używkami, agresją, namawiająca ich do asertywności i do podejmowania właściwych decyzji. Aktorskie umiejętności uczniów z MOS i przejmująca muzyka w tle sprawiły, że ten spektakl spełnił swoje zadanie – każdy widz zastanowił się, czy warto zatapiać się w grzechach ludzkości.
Czekamy na dalsze odsłony tego teatru!
Zobacz pozostałe inicjatywy pedagogiczne!

Drużyna naszej szkoły wywalczyła Mistrzostwo Dzielnicy w piłce nożnej.

Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry to Szkoła Przyjazna Wolontariatowi.
30 września 2015 wolontariusze i ich opiekunowie z Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry w Warszawie odebrali przyznany szkole przez Fundację „Świat na Tak” renomowany certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi. Gimnazjum nr 75 szczyci się prężnie działającym Szkolnym Klubem Wolontariatu, do którego z roku na rok przynależy coraz więcej uczniów. Młodzież Gimnazjum nr 75 corocznie uczestniczy w akcji Szlachetna Paczka, pomaga w organizacji Integracyjnego Balu Karnawałowego, uczestniczy w „Biegu na tak”, pomaga dzieciom ciężko chorym. Wolontariat uczy młodzież, że szczęście nie polega tylko na posiadaniu, ale również na służeniu i pomaganiu innym.

Więcej o naszym wolontariacie...

„MŁODZI GŁOSUJĄ”
W bieżącym roku szkolnym nasze Gimnazjum również przystąpiło do programu „Młodzi głosują” realizowanego wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcanie ich do świadomego udziału w wyborach. Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory, uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także mają okazję podjąć ważną aktywność obywatelską. Uświadamiają sobie w ten sposób, że wszyscy mają wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Wybory zostaną przeprowadzone w szkole 19 października, ale nasze gimnazjum już się przygotowuje do ich organizacji. W tym celu odbyły się warsztaty przeprowadzone przez trenera Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas których uczniowie poznawali kompetencje Sejmu i Senatu.

Więcej o naszym Samorządzie...


K O M U N I K A T   Z    Z A W O D Ó W


Organizator: Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
Realizacja: Fundacja Bieganie
Cele Imprezy: popularyzacja i upowszechnianie biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Wyłonienie reprezentacji Dzielnicy Bielany do finału Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Termin i Miejsce: 24.09.2015. godz. 11.00; Park Olszyna
Zawody odbyły się w komfortowych warunkach atmosferycznych, temp. od 17 do 20 stopni, zachmurzenie małe, wiatr słaby.
Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły- jesteśmy dumni z wyników i z Waszego zaangażowania!

W DNIU 24. 09. 2015 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY WZIĘLI UDZIAŁ W MISTRZOSTWACH DZIELNICY BIELANY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH. NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁO 34 UCZNIÓW.

MISTRZOSTWA  DZIELNICY  BIELANY m. st. WARSZAWY SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH, GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH rok szkolny 2015 / 2016

Klasyfikacja szkół gimnazjalnych dziewczęta

Klasyfikacja szkół gimnazjalnych chłopcy

Nowa strona 1

miejsce

szkoła

punkty

1

GIM NR 78

106

2

GIM NR 74

54

3

GIM NR 79

49

4

GIM NR 75

35

5

GIM NR 72

33

6

GIM NR 76

32

7

GIM NR 71

20

8

GIM NR 73

17

9

GIM NR 77

14

10

GIM NR 165

14

Nowa strona 2

miejsce

szkoła

punkty

1

GIM NR 78

87

2

GIM NR 79

71

3

GIM NR 72

56

4

GIM NR 75

46

5

GIM NR 71

44

6

GIM NR 73

36

7

GIM NR 77

36

8

GIM NR 165

34

9

GIM NR 76

28

10

GIM NR 74

27

W dniu 22. 09. 2015 nasza szkoła wzięła udział w corocznej akcji "Sprzątanie świata". Jako pierwsza wzięła w niej udział klasa IB. Dziewczęta sprzątały teren wokół szkoły, chłopcy boisko szkolne. Potem swoje zdolności "sprzątające" prezentowali uczniowie klasy IIb i IIIa. Nadzór nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Lila Zubrzycka

21 września 2015 delegacja naszej szkoły brała udział w uroczystości patriotycznej z okazji 76. ROCZNICY HISTORYCZNEJ BITWY WARSZAWSKIE TERMOPILE.

Uroczystość z tej okazji zorganizowali:
Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Huta ArcelorMittal Warszawa, Bielański Klub Kombatanta oraz Klub Żołnierzy i Rodzin 30. Pułku Strzelców Kaniowskich. Odbyła się ona przy pomniku upamiętniającym bitwę na skwerze 30. Pułku Strzelców Kaniowskich przy ul. Kasprowicza 132.

21 września 1939 roku - „Warszawskie Termopile” - I batalion 30. Pułku Strzelców Kaniowskich powstrzymał natarcie niemieckiej 23. Dywizji Piechoty, wspartej czołgami i ogniem 70 dział. Ułatwił przedostanie się do Warszawy przedzierającym się przez Puszczę Kampinoską pozostałym przy życiu żołnierzom Armii „Pomorze" i „Poznań", które zostały rozbite w bitwie nad Bzurę. W rejonie wsi Placówka i Wawrzyszew zginęło ponad 500 żołnierzy 30. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz ich dowódcy: mjr Bronisław Kamiński, kpt. Tadeusz Kudowski, por. Karol Lange. Wszyscy żołnierze spoczęli w kwaterze wojennej Cmentarza Wawrzyszewskiego.

Warsztaty wprowadzające do efektywnej nauki w naszej szkole!

Każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez trenera Szkoły Twórczej Nauki Vinci, pana Grzegorza Pruszko. Młodzież poznała znaczenie relaksu, dowiedziała się, jak podnieść swój poziom koncentracji, jak lepiej zapamiętywać, jak szybko czytać, jakie techniki uczenia się stosować, by być efektywnym w procesie uczenia się. Było dużo zabawy, śmiechu, młodzież uczyła się żonglować i uświadomiła sobie, że powinno się zmienić swoje nawyki, aby lepiej się uczyć.
Rodzice i nauczyciele również uczestniczyli w takich warsztatach. Kluczem do sukcesu jest nauka przez całe życie, o tym będziemy pamiętać.

Żegnaj Lato na Bielanach

Nasza szkoła w dniu
5 września w Parku Olszyna wspólnie z innymi placówkami pożegnała LATO!. Impreza odbyła się w pierwszą sobotę września na terenach rekreacyjnych Parku Olszyna (róg ul. Duracza i Gąbińskiej). Na scenie i stoiskach czekało mnóstwo atrakcji, m.in.:

- mini wesołe miasteczko
- pneumatyczny plac zabaw dla dzieci
- występy taneczne i pokazy sportowe na scenie
- stoisko ekologiczne
- krwiobus.

1 września o godzinie 9: 15 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. W tym roku uroczystość odbywała się na boisku szkolnym przy pięknej pogodzie. Nowi uczniowie w asyście Pocztu Sztandarowego szkoły zostali zapoznani ze swoimi nauczycielami i dyrektorem szkoły. Po części oficjalnej tej uroczystości wszystkie klasy wraz z wychowawcami udały się do swoich sal, gdzie wychowawcy klas przekazali im najważniejsze informacje i plan lekcji.

W dniu 1 września wraz Pocztem Sztandarowym naszej szkoły oraz delegacją uczniów uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w 76 rocznicę wybuchu II wojny św.
Po Mszy Św. wzięliśmy udział w uroczystości patriotycznej pod pomnikiem 30 Pułku Strzelców Kaniowskich, gdzie delegacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Górecka (3b) , Piotr Komsta (3a)  oraz Julia Wachol (3b) złożyła w imieniu uczniów bielańskich szkół kwiaty dla uczczenia poległych żołnierzy Września 1939r.

W uroczystości,  oprócz najważniejszych  w tym dniu kombatantów, uczestniczyli burmistrz Dzielnicy Warszawa Bielany p. Tomasz Mencina oraz posłanka na Sejm RP p. Joanna Fabisiak.
O godzinie 18:00 ta sama delegacja
naszych uczniów razem z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w nabożeństwie odprawianym w kościele parafialnym p/w Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Przy Agorze 9.
Msza Św. była odprawiona w intencji uczniów i nauczycieli okolicznych szkół.

Poczet  Sztandarowy tworzą w tym roku szkolnym: Jakub Błaut -3a, Weronika Cebel - 3a,  Magdalena Gerłowicz,  Magdalena Jaroń - 3b, Michał Pączkowski - 3b, Aleksandra Sameryt - 3b.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego