Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

wrzesień-listopad

Aktualności > Lata wcześniejsze > Starsze z 2017 / 2018

25 listopada grupa wolontariuszy uczestniczyła w Balu Andrzejkowym zorganizowanym przez Bielański Klub "Ośmiu". Wolontariusze z naszej szkoły towrzyszyli niepełnosprawnym osobom w zabawie, tańcu oraz konkursach i wspólnym poczęstunku. Brawo Gabrysia i Maja!

W sobotę 25 listopada kilkoro uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w warsztatach rysowania mangi - japońskiego komiksu. Warsztaty odbyły się w ramach Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich a poprowadziła je Keiko Kikkawa, japońska ilustratorka i animatorka.

Edukacja obywatelska: W dniach 4-11 listopada 2017r. w naszej szkole gościliśmy prawników, którzy poprowadzili z klasami 2b, 2c oraz 2d lekcje dotyczące Konstytucji RP. Uczniowie rozwiązywali również krzyżówki dotyczące znajomości konstytucji. Bezbłędnie krzyżówki rozwiązali: Maja Lipiec – klasa 2b, Bartłomiej Wieczorek – klasa 2b, Krzysztof Wiśniewski – klasa 3c.

Edukacja ekonomiczna: W tym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z Warszawskim Instytutem Bankowości uczestnicząc w lekcjach edukacji ekonomicznej młodzieży w ramach projektu BAKCYL.
Najwięcej lekcji odbyła klasa 2c o profilu „Młodzi Przedsiębiorcy”:
• 29-09-2017r. -  Lekcje „TWOJE PIENIĄDZE” i „POŻYCZAJ Z GŁOWĄ” (prowadzone przez p. Agnieszkę Graczyk)
• 17-11-2017r. – Lekcje „MĄDRE INWESTOWANIE” i „FINANSE NA CAŁE ŻYCIE” (prowadzone przez p. Daniela Pełko)
W edukacji ekonomicznej uczestniczyła również klasa 2b:
• 26-10-2017r. - Lekcje „TWOJE PIENIĄDZE” i „POŻYCZAJ Z GŁOWĄ” (prowadzone przez p. Agnieszkę Graczyk)

Edukacja regionalna: wycieczka „Szlakiem Pamięci 30 Pułku Strzelców Kaniowskich”.
22 listopada 2017r
. klasy 2c i 2d wzięły udział w wycieczce „Szlakiem Pamięci 30 Pułku Strzelców Kaniowskich”. Uczniowie najpierw odwiedzili pomnik 30 Pułku na skwerze 30 Pułku Strzelców Kaniowskich, gdzie zapoznali się z historią oddziału, jego walkami w 1939r (bitwa „Warszawskie Termopile”). Rozwiązali tam w grupach krzyżówkę, która dotyczyła tego tematu. Następnie przejechaliśmy na Cmentarz Wawrzyszewski, gdzie uczniowie wysłuchali informacji o losach rannych żołnierzy zgromadzonych w Punkcie Opatrunkowym przy dzisiejszej ul. Aspekt oraz o okolicznościach pochówku poległych bohaterów. Gimnazjaliści zapalili znicze i oddali hołd pochowanym w żołnierskich kwaterach znanym i nieznanym Strzelcom.

Gra edukacyjna „Drogi do niepodległości – 11 listopada 1918r.

10 listopada uczciliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wybraliśmy formę gry edukacyjnej, w której wzięły udział sztafety ze wszystkich klas. Uczniowie wykonywali następujące zadania:
1. Rozwiązanie quizu wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim.
2. Zadanie sprawnościowe (bandażowanie głowy rannego, resuscytacja krążeniowo-oddechowa).
3. Zadanie muzyczno-historyczne (rozpoznawanie pieśni i piosenek patriotycznych i wojskowych, odpowiedź na pytania historyczne związane z utworami).
4. Zadanie z mapą historyczną (układanie puzzli z mapą rozbiorów Polski).
5. Zadanie plastyczno-historyczne (wykonanie plakatu „Narodowe Święto Niepodległości”).

Za każde rozwiązane zadanie delegacja klasowa otrzymywała wskazówkę, gdzie w naszej szkole znajduje się ukryty skarb i co nim jest. Po wykonaniu zadań uczniowie ruszyli na poszukiwanie skarbu.
Wszystkie klasy przyszły na podsumowanie gry z odnalezionymi skarbami, którymi były:
1. Portret Tadeusza Kościuszki – odnalazła 2a
2. Czapka Legionisty – odnalazła 2b
3. Portret Józefa Piłsudskiego – odnalazła 2c
4. Flaga Polski – odnalazła 2d
5. Godło II RP z lat 1919-1927 – odnalazła 3a
6. Godło II RP z lat 1927-1939 – odnalazła 3b
7. Mapa II RP – odnalazła 3c

W dniu 10 listopada młodzież naszej szkoły brała udział w „Nocowaniu w szkole”. Podczas tego wydarzenia miały miejsce różne atrakcje, m.in. gra w podchody po szkole, której celem było odnalezienie zagadek ukrytych w klasach, następnie zadaniem młodzieży było odgadnięcie tych zagadek, odnalezienie klucza do „Pokoju ciszy”, w których ukryta była niespodzianka. Uczniowie również stworzyli w jednej z klas escape room.
Oto niektóre wypowiedzi uczniów, którzy brali udział w „Nocowaniu w szkole”:

Julia:
„Osobiście podobało mi się bardzo, przyjemna atmosfera, fajni ludzie i zabawy. Chętnie bym to powtórzyła na wiosnę”
Klaudia: „Było super, zabawy były okej, atmosfera tak samo… Chętnie uczestniczyłabym drugi raz :) „
Ola: „Było super! Nie zmieniłabym nic i czekam na powtórkę!”
Klaudia: „Było mega!! Podobało mi się i chętnie czekam na powtórkę!”

10 listopada 2017 w naszej szkole odbyła się impreza kulturalno-integracyjna "zajęcia filmowe - Horror na Wrzecionie" i były przeznaczone dla uczniów naszej szkoły, którzy interesują się efektami specjalnymi. Wstęp był bezpłatny. Uczniowie w ten listopadowy wieczór dobrze się bawili w swoim towarzystwie. Każdy uczestnik mógł liczyć na kilka godzin dobrej rozrywki pod opieką trojga nauczycieli. Mamy nadzieję, że będą czasem sięgali pamięcią wstecz, wspominając to fajne wydarzenie.

Akcja BohaterON.
We wrześniu i październiku 2017r. wzięliśmy udział w akcji BohaterON. Nasi uczniowie podziękowali powstańcom warszawskim za ich walkę i poświęcenie. W akcję zaangażowała się dwójka uczniów klasy 2b – Maja Lipiec i Bartłomiej Wieczorek.

30 Pażdziernika p. Marta Butryn, p. Małgorzata Smoleń, p. Bożena Matczuk wręczyły wyrózniającym się uczniom szkoły nagrody za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i konkurencjach sportowych. Laureatom serdecznie gratulujemy dobrych wyników. Poniżej zamieszczono fotoalbum tego wydarzenia.

18 października klasa 2d uczestniczyła w miniprojekcie pt. „Najpiękniejsze bajki o zwierzętach” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczniowie czytali przedszkolakom z Przedszkola nr 39 „Pod Topolami” w grupie „Krasnali” bajkę pt. „Ciapek, Gapcio i energiczna Zuzia”. Po wysłuchaniu bajki wspólnie z przedszkolakami kolorowali głównych bohaterów, tj:Ciapka,Gapcia oraz Zuzię.

16 października klasa 2a oraz czterech uczniów z klasy 2b uczestniczyło w lekcji matematyki prowadzonej przez pracowników Fundacji Legia. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali zadania z tematu "Procenty". Obliczali m.in., w której dekadzie istnienia klubu piłkarskiego Legia Warszawa, zdobył najwięcej Pucharów Polski, i jaki to stanowi procent w ogólnej liczbie wygranych. (Okazało się, że były to lata 2011-2016 - 5 pucharów)
Po dwóch lekcjach zmagań matematycznych (które minęły nam bardzo szybko) udaliśmy się na zwiedzanie stadionu Legii. Byliśmy m.in. w sali konferencyjnej, strefie VIP, szatni piłkarzy - gości, loży VIP, "Żylecie".
Pogoda nam dopisała. Wycieczkę uważamy za udaną.

16 października 2017 odbyło się Szkolne Dyktando Ortograficzne „W przyjaźni z gżegżółką i piegżą”
Do dyktanda przystąpiło 19 uczniów z klas gimnazjalnych oraz 2 uczniów ze szkoły podstawowej. Chętni zmagali się z zawiłościami ortografii i interpunkcji.
1 miejsce zajął Igor Rakowski z klasy 7 a
2 miejsce  zajął Antoni Omelan z klasy 3 a
3 miejsce zajęła Paulina Foltyn z klasy 2 c
3 miejsce zajął Michał Stecz z klasy 2 b
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu ortografii.

3 października klasa 2b uczestniczyła w miniprojekcie pt. „Czytamy najmłodszym” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie czytali przedszkolakom z Przedszkola nr 334 im. Jasia i Małgosi bajkę pt. „Pan Kuleczka”. Po wysłuchaniu bajki wspólnie z przedszkolakami rysowali głównego bohatera, jego przyjaciół i przygody.

Data – 6.10. 2017 r.
Czas trwania – 1,5 h lekcyjnej
Projekt  – Czytanie lektury „Nela i tajemnicze podróże” dla uczniów szkoły podstawowej

Sprawozdanie z przeprowadzonego projektu czytelniczego w klasie 2a
Adresat – klasa 2a Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 247
Wykonawcy – uczniowie klasy 2a gimnazjum

Przygotowując się do projektu uczniowie klasy 2a gimnazjum wykonali tablicę informacyjną, na której umieścili trasę Neli od Wietnamu przez Tajlandię,  Mauritius, Kostarykę, Peru, Boliwię, Etiopię i Mauritius oznaczając ją czerwoną linią. Dzieci mogły śledzić podróż, oglądając ją na mapach, które gimnazjaliści przynieśli ze sobą.  Każde dziecko otrzymało również małe mapki z zaznaczoną legendą odwiedzanych państw.
Uczniowie gimnazjum otrzymali tekst książki, którą czytali dzieciom. Każdy czytał o  pobycie Neli w innym państwie. Pokazywał  zamieszczone tam fotografie mieszkańców i ich zwyczaje,  zwierzęta i ptaki. Dzieci były zainteresowane i z ciekawością słuchały tekstów zamieszczonych w książce. Udzielali odpowiedzi i rozmawiali z gimnazjalistami na temat czytanego utworu. W skupieniu i dużą uwagą śledziły trasę Neli.
Taka lekcja pokazała, ze czytanie nie musi być nudne, lecz sprawiać przyjemność nie tylko małym dzieciom, ale również gimnazjalistom.
Uważam, że takie podejście  do lektury rozwinie  nie tylko chęć czytania, lecz też pasje podróżowania wśród dzieci i młodzieży.

Małgorzata Smoleń29 września 2017 z okazji VII Światowego dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w szkolnym konkursie biegłej znajomości tabliczki mnożenia. Każdą klasę reprezentował 5 osobowy zespół. Uczniowie w czasie 10 minut musieli podać jak najwięcej poprawnych wyników spośród 212 przykładów. Konkurencję indywidualną  wygrała  Julia Kowalik z klasy 2c uzyskując 212 (100%) poprawnych wyników. Konkurencję drużynową wygrał zespół klasy 2b uzyskując 1018 (96%) poprawnych wyników.
Najlepsze wyniki w poszczególnych klasach uzyskali:
2a Damian Wiśniewski 196 poprawnych wyników
2b Marta Korż i Maja Lipiec po 205 poprawnych wyników
2c Julia Kowalik 212 poprawnych wyników
2d Dominik Pasik 204 poprawne wyniki
3a Jakub Siwek 210 poprawnych wyników
3b Wiktoria Bednarz i Aleksander Pałka po 206 poprawnych wyników
3c Krzysztof Wiśniewski 200 poprawnych wyników

28 września nasi uczniowie wzięli udział Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Biegach Przełajowych. Jakub Siwek zajął trzecie miejsce, a Kamil Maszczyński 8 miejsce w roczniku 2002.
5 października na AWF odbędzie się WOM Warszawy. Jakub i Kamil między innymi będą reprezentować Dzielnicę Bielany.
29 września odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w Piłce Nożnej Dziewczyn. Nasza reprezentacja walczyła dzielnie, ale nie zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek.

Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień 26 września został ustanowieony przez Radę Europy Dniem Języków Obcych. Celem tego międzynarodowego święta jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowania zalet różnorodności językowej. Społeczność szkolna gimnazjum spotkała się tego dnia, by podczas programu artystycznego i zabaw językowych uświadomić wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych. Już Johann Wolfgang von Goethe był tego świadom, mówiąc – „Wie viele Sprachen du sprichst, so oft mal bist du Mensch.” „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się człowiekiem”. Siłą Europy jest jej różnorodność. Wśród wielu działań podejmowanych wspólnie w ramach instytucji i organizacji europejskich ważne miejsce zajmuje nauczanie języków obcych.
Poprzez skecze i odgrywane scenki, chcieliśmy pokazać, jak trudno jest podróżować po świecie nie znając języków, a przy tej okazji podkreślić ważność nauki języków obcych, na co dzień.
Nieodzownym elementem spotkania było poznawanie państw Europy od kuchni, czyli degustacja narodowych i regionalnych smakołyków przygotowanych przez uczniów i ich rodziców.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w dniu 4 września o godzinie 10:30.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego