Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

Wolontariat

Aktualności

Wolontariat Gimnazjum nr 75
z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Fredry

OŚMIU
WSPANIAŁYCH

Szkolny Klub "Ośmiu" działa w naszym Gimnazjum nr 75 od 2013 roku. Do klubu należą uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Sukcesywnie włączamy się w akcje realizowane przez Bielański Klub "Ośmiu Wspaniałych", Fundację "Świat na Tak". Bierzemy udział w charytatywnych działaniach w najbliższej okolicy, czyli na Bielanach, a także w warszawskich i ogólnopolskich przedsięwzięciach. Co roku organizujemy kiermasz świąteczny, a zebrane pieniądze przekazujemy bielańskiej Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Od zeszłego roku nasi wolontariusz wraz z uczniami szkoły odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, uczestniczą we wspólnych grach, zabawach z podopiecznymi.
Wolontariat i związane z nim działania pomagają naszym uczniom rozwijać w sobie takie cechy jak: empatia, życzliwość, współczucie, bezinteresowność i cierpliwość. Zaangażowanie w akcje Klubu "Ośmiu" pokazuje młodym ludziom, że wolny czas można spędzać w sposób konstruktywny, przyjemny, często wesoły i do tego w miłym towarzystwie. Działalność dobroczynna oraz związana z tym wdzięczność osób, którym niesiona jest pomoc stanowi najlepszy sposób na tworzenie przez naszych wolontariuszy pozytywnego obrazu siebie.
Działalność naszego Klubu Wolontariatu została dostrzeżona i doceniona. Zostaliśmy w 2015 roku zaproszeni na Stołeczną Kapitułę Klubu Ośmiu, podczas której otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi. 2 marca 2017 roku zostaliśmy nagrodzeni i wyróżnieni w Samorządowym Konkursie Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Bardzo cieszymy się z tej nagrody, nadal będziemy aktywnie działać na rzecz osobom potrzebującym.

 

5 lutego 2017 nasi wolontariusze uczestniczyli w XIX Balu Integracyjnym zorganizowanym przez Fundację „Świat na tak”. Klaudia,Gabrysia,Krystian, Bartek i Adam towarzyszyli niepełnosprawnym kolegom i koleżankom w tańcu, konkursach i wspólnej kolacji. Bawiliśmy się przy największych przebojach muzyki tanecznej. Byliśmy niezwykle wzruszeni, gdy widzieliśmy uśmiech i szczęście na twarzach naszych podopiecznych. Z niecierpliwością czekamy na bal w następnym roku.

Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową przy ul. Przybyszewskiego 47. Przekazali pieniądze zebrane podczas kiermaszu świątecznego "Serce na dłoni". Pani Prezes opowiedziała uczniom o funkcjonowaniu fundacji i oprowadziła po budynku. wolontariusze odwiedzili również podopiecznych mieszkających w hotelu.

W weekend 10-11 grudnia 2016 roku już po raz trzeci w naszym gimnazjum odbył się finał akcji „Szlachetna Paczka” na Bielanach. Była to już XVI edycja tego pięknego przedsięwzięcia, gdy pomoc otrzymują rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
W tym roku prezenty trafiły do 18 960 rodzin w potrzebie, a blisko 1000 rodzin otrzyma wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej.
Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pomagali w pakowaniu
i przenoszeniu paczek, które zostały wcześniej dostarczone przez darczyńców. Następnie wolontariusze udali się z prezentami do ubogich rodzin. W weekendowej akcji wzięło udział dwunastu uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami.

5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, podczas którego doceniany jest trud wszystkich osób działających na rzecz potrzebujących. Pragniemy podziękować naszym szkolnym wolontariuszom za ich energię, poświęcony czas i chęć pożytecznego działania. Z okazji tego ważnego święta Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował konkurs na najciekawszy plakat promujący wolontariat (działalność dobroczynną).
Wyróżnione zostały prace następujących osób: Angeliki Rockiej Ia, Damiana Wiśniewskiego Ia, Mateusza Kaczora Ia, Grzegorza Góreckiego Ia, Bartka Wieczorka Ib, Mai Lipiec Ib, Gabrysi Ryczkowskiej Ic, Przemka Borowskiego Id, Julii Łozińskiej IIa i Klaudii Staniszewskiej IIa.
Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w świąteczną zbiórkę środków czystości dla mieszkańców Domu Dziecka w Julinie. Zebrane dary na pewno sprawią im dużą radość. Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach!

Nowa strona 1

PODSUMOWANIE OSTATNICH AKCJI CHARYTATYWNYCH

W dniach 29.02-03.06.2016 roku braliśmy udział w zbiórce drobnych monet w ramach akcji Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik” 2016. Wspólnie udało nam się zebrać ponad 17,5 kg monet. Zebrane środki posłużą zorganizowaniu zajęć i wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z ubogich rodzin. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.

Miejsce

Klasa

Waga zebranych monet

1.

3a

7, 695 kg

2.

3b

5,484 kg

3.

2a

1,844 kg

4.

1c

1,755 kg

5.

1a

0,732 kg

6.

1b

0,172 kg

Razem

 

17,682 kg 
   

 

W dniach 22.04-22.05.2016 roku uczestniczyliśmy również w Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży. Udało nam się zebrać 132 książki, które posłużą stworzeniu bibliotek w placówkach medycznych na terenie Polski oraz pomogą szerzyć ideę czytelnictwa wśród najmłodszych pacjentów.

Dnia 18 maja 2016r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu: Sebastian Piotrowski, Piotr Komsta i Michał Szymecki wraz z opiekunem Edytą Jankowską uczestniczyli w XXIII Stołecznej Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.
Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Galę swą obecnością uświetnili pani Hanna Gronkiewicz- Waltz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, pani Joanna Fabisiak Prezes Fundacji „Świat na TAK”,

burmistrzowie dzielnic oraz dyrektorzy warszawskich szkół. Jednak tego dnia najważniejsi byli wolontariusze, którym składano podziękowania za pracę na rzecz innych.
Podczas spotkania uhonorowani zostali laureaci XXIII Stołecznej Edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” 2016. Został także nadany Tytuł Ambasadora Dobra. W kolejnej części gali odbył się program artystyczny w wykonaniu pani Agaty Ślazyk wokalistki „Piwnicy Pod Baranami”. Występ artystki wywołał wielki aplauz publiczności, szczególnie po wykonaniu kabaretowej piosenki o dalszych bohaterach powieści „Krzyżacy”.
Uroczystość zakończyło losowanie nagród dla przybyłych gości. Tutaj dopisało nam wielkie szczęście. Uczeń naszego gimnazjum, Piotr Komsta wylosował tablet, z czego wszyscy ogromnie się ucieszyliśmy.

Dnia 23 kwietnia 2016 roku nasi wolontariusze: dziewczęta z klasy 3b- Julka, Beata, Magda i Julka oraz chłopcy z klasy 3a- Sebastian i Michał pod opieką pań Ady oraz Edyty wzięli udział w charytatywnym marszobiegu.
Charytatywny Marszobieg „Dar Serca” został zorganizowany przez PKN ORLEN
i Fundację „Świat na Tak”. Podobnie jak w poprzednim roku, udział każdej osoby to 10 PLN, które PKN ORLEN przekaże dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka.

W sobotnie popołudnie jako jedni z pierwszych stawiliśmy się na starcie marszobiegu. Tegoroczna trasa liczyła około 2 km i prowadziła wkoło Parku Skaryszewskiego. Przed biegiem odbyła się energetyczna rozgrzewka i rozmowa z naszymi utytułowanymi lekkoatletami-  Adamem Kszczotem oraz Tomaszem Majewskim.
Punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczął się marszobieg. Część uczestników biegła, inni spokojnie maszerowali. Niepełnosprawni podopieczni Fundacji „Świat na TAK” pod opieką wolontariuszy w wolnym tempie spacerowali w stronę mety, gdzie czekały już na nich medale. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny charytatywny bieg.

W dniu 12.04.2016r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunem uczestniczyli w uroczystej Gali XXIII Bielańskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8- Wspaniałych”. Uroczystość miała miejsce w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Przewodniczyła jej Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. M. Gwizdak  pani Maria Pyszkiewicz. W gali brali udział przedstawiciele władz, pani prezes Fundacji „Świat na Tak” Joanna Fabisiak, dyrektorzy szkół bielańskich oraz wolontariusze.
Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy i statuetki laureatom konkursu „8-Wspaniałych” ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych dzielnicy Bielany. Uhonorowane zostały także wyróżniające się Szkolne Kluby „Ośmiu”, ich opiekunowie oraz rodzice wolontariuszy. Galę uświetniły występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury.

30 stycznia wolontariusze wraz z opiekunami uczestniczyli w XVII Balu Integracyjnym zorganizowanym przez fundację „Świat na tak”. Przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu bawiliśmy się wspólnie z naszymi niepełnosprawnymi podopiecznymi. Było mnóstwo śmiechu i radości. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, że mogliśmy być razem z dziećmi, które na ten bal czekają cały rok!

22 lutego wolontariusze wraz z opiekunami brali udział w podsumowaniu XVII Balu Integracyjnego, który odbył się w sali kolumnowej Sejmu. Przy słodkim poczęstunku wysłuchaliśmy recitalu Magdy. Podziękowaniom za przygotowanie Balu nie było końca...

 

W weekend 12-13 grudnia 2015 roku już po raz drugi w naszym gimnazjum odbył się finał akcji „Szlachetna Paczka” na Bielanach.

Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pomagali w pakowaniu i przenoszeniu paczek, które zostały dostarczone przez darczyńców.

Następnie prezenty trafiły do potrzebujących rodzin, dla których wyciągnięta pomocna dłoń ma stać się pozytywnym impulsem do zmiany sytuacji życiowej. W weekendowej akcji wzięło udział trzynastu uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami.

W dniu 16.10.2015 grupa uczniów naszej szkoły brała udział w grze miejskiej nt: "WielOKulturowa Warszawa". Celem gry było zdobycie wiedzy na temat historii Warszawy oraz kompetencji wielokulturowych, w tym informacji o grupach narodowych i etnicznych zamieszkujących obecnie w naszej stolicy. Młodzież musiała odwiedzić pięć miejsc zaznaczonych na mapie miasta. Uczniowie w tych punktach mieli do wykonania zadania związane z wielokulturowością naszego miasta. Musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami oraz pomysłowością. Trzeba było również wykonać zadanie specjalne, napisać list „Dziesięć powodów, dla których wielokulturowość Warszawy i tolerancja są ważne”. Na koniec gry miejskiej uczniowie zjedli pyszny obiad w afrykańskiej restauracji „La Ma Ma”.

W dniu 30 września 2015r. o godzinie 11:30 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Stołecznej Kapitule Klubów Ośmiu. Spotkanie odbyło się w KCK „Dobre Miejsce” przy ulicy Dewajtis 3. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły: pani dyrektor Marta Butryn, opiekunowie wolontariatu i oczywiście sami wolontariusze.
Nasza szkoła została nagrodzona Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi za szerzenie idei i wspieranie wolontariatu wśród młodzieży. W dalszej części uroczystości miało miejsce spotkanie dyrektorów i opiekunów Szkolnych Klubów „Ośmiu”. Została wtedy podsumowana praca Klubów Ośmiu w roku szkolnym 2014/2015. Omówiono program i założenia strategiczne działań klubów na bieżący rok szkolny. W tym samym czasie wolontariusze uczestniczyli w warsztatach i zabawach integracyjnych.

Szkolny Klub Wolontariatu przyłączył się w maju do akcji MARZYCIELSKA POCZTA.
Jest to wspaniałe przedsięwzięcie, które polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Listy i kartki dodają dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.
Nasi wolontariusze w dniach 20.05-26.05.2015 zainicjowali tydzień pisania listów do chorych dzieci z okazji Dnia Dziecka. Młodzież nawiązywała w swoich listach do zainteresowań dzieci. Dołączała też swoje prace plastyczne i drobne upominki nawiązujące do tego, co lubią dzieci, a wszystko po to, żeby sprawić im jak największą przyjemność.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji „Marzycielska Poczta”. Tak niewiele potrzeba, żeby sprawić chorym dzieciom wielką radość. Profile dzieci wraz z ich adresami pocztowymi, pod które w każdej chwili można napisać znajdują się na stronie internetowej
www.marzycielskapoczta.pl

W dniu 25 kwietnia 2015r. nasi wolontariusze z Gimnazjum nr 75 wraz z opiekunami wzięli udział w III Integracyjnym „Biegu na Tak”. To wydarzenie było częścią Charytatywnego Marszobiegu „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” na dystansie 4,6 km. Marszobieg odbył się w przeddzień głównych konkurencji w ramach ORLEN Warsaw Marathon. Wystartował z Placu Zamkowego, a zakończył się  na błoniach Stadionu Narodowego. W tej charytatywnej konkurencji stanęli obok siebie pełnosprawni i niepełnosprawni biegacze, którzy poprzez uczestnictwo w wydarzeniu chcieli pomóc innym. Nasi wolontariusze podczas marszobiegu towarzyszyli i służyli pomocą podopiecznym Fundacji „Świat na TAK”. Po wyczerpującym wysiłku fizycznym podopieczni fundacji wraz z wolontariuszami mogli zregenerować siły na PASTA PARTY. Organizator marszobiegu przeznaczył symboliczną kwotę na cele charytatywne od każdego zarejestrowanego zawodnika. Zebrano 110 000 zł na Rodzinne Domy Dziecka.

19 lutego nasze wolontariuszki z klasy IIIa odwiedziły Fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi mieszczącą się na Bielanach przy ulicy Przybyszewskiego. Towarzyszyły im uczennice klasy IV a ze Szkoły Podstawowej nr 273. Celem wizyty było przekazanie pieniędzy uzbieranych podczas kiermaszu świątecznego organizowanego w obu szkołach.
Przy okazji wolontariuszki zwiedziły gmach fundacji i poznały cele i zasady jej działania.


Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie za wspieranie Fundacji.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego