Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

styczeń-marzec

Aktualności > Lata wcześniejsze > Starsze z 2016 / 2017

Uczennica naszego gimnazjum Maria Fornalska z klasy 3A wzięła udział w konkursie organizowanym przez Politechnikę Gdańską pt. "Chemicznym okiem". Jej poster naukowy walczy o nagrodę publiczości. Doceńmy pracę Marysia dając lajka na Facebook'u.

22 marca uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w zajęciach z fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem zajęć było ciśnienie atmosferyczne. Uczeń Bartosz Wieczorek (kl. pierwsza) brał udział w pokazowym doświadczeniu. Zajęcia podobały się uczniom.
Kolejne zajęcia z fizyki, których tematem będzie radioaktywność w życiu odbędą się na Uniwersytetecie Warszawskim 26 kwietnia.

21 marca przywitaliśmy wiosnę!!!
Na ten symboliczny moment zakończenia zimy czekaliśmy wszyscy. Hasło "pierwszy dzień wiosny" wywołuje uśmiech na naszych twarzach i sprawia, że od razu poprawia nam się humor. Coraz dłuższe i cieplejsze dni..., słońce..., pierwsze listki na drzewach i pąki kwiatów... – to właśnie wiosna. Choć zima w tym roku była dla nas wyjątkowo łaskawa, to aby tradycji stało się zadość, na jej pożegnanie przygotowaliśmy program kulturalno – rozrywkowy, tym razem,  pod hasłem „Polubić czytanie”. Tegoroczna impreza szkolna połączona była z promowaniem czytelnictwa. Wszystkie nasze występy, pokazy i prezentacje nawiązywały do wierszy polskich poetek i poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Zabawa społeczności szkolnej  miała na celu zachęcanie wszystkich  do czytania literatury, a zatem każda klasa przeczytała wybrany wiersz w sposób bardzo kreatywny. Były wśród nich: „Kaczka Dziwaczka”, ”Leń”, „Mrówka”, „Ptasie radio”, „Na straganie”, „Stefek Burczymucha”, „Kwoka”.
Tego dnia uczniowie wręczyli nauczycielom „Fredrzyki 2017” w takich kategoriach jak najbardziej wymagający nauczyciel, najbardziej wyrozumiały nauczyciel, nauczyciel najmodniej ubrany, nauczyciel prowadzący lekcje w najciekawszy sposób, nauczyciel z najlepszym poczuciem humoru, superciocia / superwujek. Na swoich faworytów głosowali uczniowie.
Na koniec imprezy Pani Dyrektor Marta Butryn wyróżniła i nagrodziła najlepszych uczniów, tych udzielających się w wolontariacie i sportowców.

17.03.2017 obchodziliśmy w szkole Dzień Św.Patryka. Z tej okazji uczniowie szkoły, którzy nie chcieli być w tym dniu pytani byli ubrani na zielono. Dodatkowo czekały na nich quizy o tematyce tego święta. Odpowiedzi na pytania były skrzętnie  ukryte na gazetce szkolnej. W nagrodę uczniowie otrzymywali słodkie złote monety i czterolistną koniczynkę na szczęście.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła typowa szkocka muzyka. Na pierwszym zdjęciu jest uczeń klasy 1A Grzegorz przebrany za Leprechauna. Klasa IIA też bawiła się w dniu Św. Patryka. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymali  zielone koniczynki i złote monety.

Nasza uczennica Magdalena Trochimowicz jest zawodnikiem Klubu Sportowego AZS AWF Warszawa - sekcja Taekwondo Olimpijskie. W roku szkolnym 2016/2017 zawodnik bierze aktywny udział w treningach klubowych oraz reprezentuję sekcję Taekwondo na zawodach sportowych.
Sukcesy sportowe:

• Puchar Świata Slovenia Open - Maribor 24-27. 02. 2017
• Puchar Polski Pomerania Open - Świnoujście 03-06. 03. 2017
• Puchar Świata Dutch Open - Eidhoven 09-13. 03. 2017
• Puchar Polski - Bydgoszcz Cup - Bydgoszcz 24-26. 03. 2017

Zawody z cyklu Pucharu Polski i Pucharów Świata są rankingowymi turniejami, które umożliwią najlepszym zawodnikom otrzymaniu promocji do Reprezentacji Polski na turnieje mistrzowskie.

Uczeń naszej szkoły Bartłomiej Wieczorek zajął 3 miejsce
w Otwartych Mistrzostwach Gór Świętokrzyskich w  Taekwondo Olimpijskim na zawodach z cyklu Pucharu Polski.

Jesteśmy „Szkołą Dialogu”. Uczniowie z klasy IIb pod kierunkiem wychowawcy i nauczycielki historii – Anny Grzybowskiej – Rysz realizowali projekt Szkoła Dialogu, podczas którego przygotowali wycieczkę „Śladami Janusza Korczaka” oraz zorganizowali dla całej społeczności szkolnej Dzień Kultury Żydowskiej. Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy młodzieży na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju, poprzez czynne poznawanie dziedzictwa żydowskiego w najbliższym otoczeniu. Pomysłodawcą projektu była Fundacja Forum Dialogu.

3 marca 2017 uczestnicy projektu, ich rodzice, pani dyrektor i opiekunka projektu brali udział w Ogólnopolskiej Gali Forum Dialogu podsumowującej zrealizowane projekty w 2016 roku. Uroczystość odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Otrzymaliśmy certyfikat i tytuł „Szkoły Dialogu 2016”. Jesteśmy szkołą, która angażuje się wdziałania na rzecz dialogu polsko – żydowskiego.

Konkurs: „KATYŃ. PRAWDA I PAMIĘĆ”

Wielki sukces naszej uczennicy. Po raz drugi mamy w naszej szkole finalistkę Dzielnicowego Konkursu „Katyń. Prawda i Pamięć”. Została nią Maja Lipiec z klasy Ib. Majka pojedzie w nagrodę na Ukrainę do Bykowni. Tam zwiedzać będzie między innymi Polski Cmentarz Wojenny. Wyjazd odbędzie się w kwietniu 2017 roku.

OŚMIU
WSPANIAŁYCH

Szkolny Klub "Ośmiu" działa w naszym Gimnazjum nr 75 od 2013 roku. Do klubu należą uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Sukcesywnie włączamy się w akcje realizowane przez Bielański Klub "Ośmiu Wspaniałych", Fundację "Świat na Tak". Bierzemy udział w charytatywnych działaniach w najbliższej okolicy, czyli na Bielanach, a także w warszawskich i ogólnopolskich przedsięwzięciach. Co roku organizujemy kiermasz świąteczny, a zebrane pieniądze przekazujemy bielańskiej Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Od zeszłego roku nasi wolontariusz wraz z uczniami szkoły odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, uczestniczą we wspólnych grach, zabawach z podopiecznymi.
Wolontariat i związane z nim działania pomagają naszym uczniom rozwijać w sobie takie cechy jak: empatia, życzliwość, współczucie, bezinteresowność i cierpliwość. Zaangażowanie w akcje Klubu "Ośmiu" pokazuje młodym ludziom, że wolny czas można spędzać w sposób konstruktywny, przyjemny, często wesoły i do tego w miłym towarzystwie. Działalność dobroczynna oraz związana z tym wdzięczność osób, którym niesiona jest pomoc stanowi najlepszy sposób na tworzenie przez naszych wolontariuszy pozytywnego obrazu siebie.
Działalność naszego Klubu Wolontariatu została dostrzeżona i doceniona. Zostaliśmy w 2015 roku zaproszeni na Stołeczną Kapitułę Klubu Ośmiu, podczas której otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi. 2 marca 2017 roku zostaliśmy nagrodzeni i wyróżnieni w Samorządowym Konkursie Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Bardzo cieszymy się z tej nagrody, nadal będziemy aktywnie działać na rzecz osobom potrzebującym.

W środę 1 marca 2017 roku klasy trzecie uczestniczyły w warszatach, tekstach kompetencji zawodowych oraz mieli okazję przejrzeć ofertę bielańskich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami,  tradycyjnie, była szkoła przy ul. Conrada oraz Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Uroczystego otwarcia targów dokonał Artur Wołczacki Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany oraz Monika Grabowska- dyrektor ZS nr 123.
Przedstawiciele szkół rozdawali ulotki i chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła oferta Technikum Księgarskiego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Nr 10 przy ul. Przybyszewskiego.

Uczniowie klas trzecich spotkali się z wielokrotnym reprezentantem i mistrzem Polski w kategorii K1 kick - boxingu i karate, w kategorii open, Mariuszem Paryżem - człowiekiem o trudnej przeszłości, który bezpośrednio i bardzo realistycznie opowiedział o latach, kiedy rujnował swoje życie i swoich bliskich przez uzależnienia oraz o nowym życiu i trzeźwości. Opowiedział o tym, co tracił, co obecnie zyskał, jaki wpływ miały na to jego przyjaźnie, co w życiu osiągnął, a czego już z powodu upływu lat prawdopodobnie osiągnąć się nie uda.
Przekaz był bardzo realistyczny, wywarł na uczestnikach spotkania ogromne wrażenie.

 

5 lutego 2017 nasi wolontariusze uczestniczyli w XIX Balu Integracyjnym zorganizowanym przez Fundację „Świat na tak”. Klaudia,Gabrysia,Krystian, Bartek i Adam towarzyszyli niepełnosprawnym kolegom i koleżankom w tańcu, konkursach i wspólnej kolacji. Bawiliśmy się przy największych przebojach muzyki tanecznej. Byliśmy niezwykle wzruszeni, gdy widzieliśmy uśmiech i szczęście na twarzach naszych podopiecznych. Z niecierpliwością czekamy na bal w następnym roku.

Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową przy ul. Przybyszewskiego 47. Przekazali pieniądze zebrane podczas kiermaszu świątecznego "Serce na dłoni". Pani Prezes opowiedziała uczniom o funkcjonowaniu fundacji i oprowadziła po budynku. wolontariusze odwiedzili również podopiecznych mieszkających w hotelu.

25 stycznia uczniowie klasy 1B i 1D, a także 14 grudnia uczniowie klasy 2A pojechali do Centrum Nauki Kopernik. Wyjście miało na celu zapoznać uczniów ze zjawiskami trudnymi do zaobserwowania na co dzień. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę z dziedzin nauk przyrodniczych. W trakcie zwiedzania otrzymali od nauczyciela geografii karty pracy, które następnie uzupełniali. Wystawy Centrum Nauki Kopernik dają możliwość samodzielnego eksperymentowania z wykorzystaniem interaktywnych eksponatów. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak działa Śruba Archimedesa, mogli przejść się po tonącym statku. Potrafili wyjaśnić ,dlaczego słyszą dźwięk z laserowej harfy. Wysłuchali historycznych audycji Polskiego Radia. Na mini warsztatach nauczyli się wskrzeszać ogień oraz wzięli udział w Teatrze Wysokich Napięć. Uczniowie podawali wiele zjawisk przyrodniczych, które im się spodobały i z pewnością zostaną na dłużej w pamięci.

20 stycznia 2016r laureaci konkursu historycznego Olimpus odebrali dyplomy uznania i nagrody.

9 listopada 2016r dziesięciu uczniów Gimnazjum Nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Fredry (pięciu przedstawicieli klas pierwszych, dwie osoby z klas  drugich i trzech trzecioklasistów) wzięło udział w Sesji Jesiennej Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej OLIMPUS.

Uczennica klasy 1b – Maja Lipiec zajęła 1 miejsce wśród uczniów klas pierwszych (pokonała 137 uczestników z całej Polski), a uczennica klasy 3a – Magdalena Szczepańska zajęła 1 miejsce wśród uczniów klas trzecich (pokonała 128 uczestników z całej Polski). Laureatki otrzymały grawerowane dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczniowie zajęli dalsze miejsca (od 21 do 40) i otrzymali dyplomy uznania.

20 stycznia 2017 w szkole odbył się apel na którym Dyrektor Szkoły p. Marta Butryn przedstawiła podsumowanie wyników szkoły po I semestrze roku szkolnego 2016/2017 i uhonorowała wyróżniających się uczniów  Fredrykami w takich kategoriach jak:

NAJLEPSZY UCZEŃ (Potęga umysłu), ARTYSTYCZNA DUSZA (Ulubieniec Muz), SPOROWIEC SZKOŁY (Młoda Bogini), NAJWYŻSZA FREKWENCJA (Byłem, jestem, będę), DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA (Lwie serce), WZÓR PRACOWITOŚCI (Tytan pracy), PRZYJACIEL SZKOŁY (Swojak).

 • Fredryka w kategorii NAJLEPSZY UCZEŃ (Potęga umysłu) otrzymali: Maja Lipiec, Michał Stecz i Bartek Wieczorek.

 • Fredryka w kategorii NAJWYŻSZA FREKWENCJA (Byłem, jestem, będę) otrzymali: Wiktoria Jagodzińska, Krzysztof Wiśniewski i Joanna Kamińska.

 • Nominowani do Fredryka w kategorii ARTYSTYCZNA DUSZA (Ulubieniec Muz) byli: Mateusz Kaczor, Nuriana Alieva, Julia Łozińska, Klaudia Staniszewska, Iga Dudkowska.

 • Fredryka w kategorii ARTYSTYCZNA DUSZA (Ulubienica Muz) otrzymała: Julia Łozińska.

 • Nominowanymi do Fredryka w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA (Lwie serce) byli: Nikola Maszkiewicz, Maja Lipiec, Bartek Wieczorek, Nuriana Alieva, Julia Faber, Filip Kalwat, Angelika Rocka, Gabriela Smaruj, Gabriela Ryczkowska, Klaudia Staniszewska, Oliwia Bulak, Klaudia Dąbrowska, Julia Łozińska

 • Fredryka w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA (Lwie serce) otrzymała Maja Lipiec.

 • Nominowanymi do Fredryka w kategorii SPORTOWIEC SZKOŁY (Młoda bogini, Młody bóg) byli: Igor Styczyński, Bartek Senk, Magda Trochimowicz, Jakub Szczepanik, Bartek Wieczorek, Jakub Siwek, Julia Łozińska, Dorian Żubiński.

 • Fredryka w kategorii SPORTOWIEC SZKOŁY (Młody bóg) otrzymał Igor Styczyński.

 • Nominowanymi do Fredryka w kategorii WZÓR PRACOWITOŚCI (Tytan pracy) byli: Igor Debecki, Michał Stecz, Mateusz Warzecha, Denis Miciukiewicz, Magda Szczepańska, Joanna Kamińska, Maja Lipiec, Julia Łozińska, Bartek Wieczorek, Islam Aliev.

 • Fredryka w kategorii WZÓR PRACOWITOŚCI (Tytan pracy) otrzymał Igor Dębecki.

 • Nominowanymi do Fredryka w kategorii PRZYJACIEL SZKOŁY (Swojak) były: p. Beata Staniszewska, p. Katarzyna Dys, p. Anna Ryczkowska, p. Jolanta Szewczyk.

 • Fredryka w kategorii PRZYJACIEL SZKOŁY (Swojak) otrzymała p. Beata Staniszewska. Wszystkim uczennicom, uczniom dziękujemy za wysiłek i życzymy sukcesów w 2 semestrze. Dziękujemy także rodzicom naszych uczniów zaangażowanym w życie szkoły.

Edukacja obywatelska w naszej szkole
16 i 17 stycznia bieżącego roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w lekcjach wiedzy o społeczeństwie w Parlamencie RP. Zwiedzanie gmachu Sejmu RP i Senatu RP było połączone z poznawaniem kompetencji Posłów RP i Senatorów RP. Uczniowie dowiedzieli się jak przebiega proces legislacyjny ustawy.

Wolontariat naszego gimnazjum
corocznie aktywnie wspiera

Wielką Orkiestrę
Świątecznej Pomocy!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego