Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

listopad-grudzień

Aktualności > Lata wcześniejsze > Starsze z 2016 / 2017

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, gdy otwieramy swoje serca i chcemy uczynić coś dobrego dla innych. Z tego właśnie powodu po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Marzycielska Poczta”. Jest to piękna inicjatywa polegająca na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek pocztowych do ciężko chorych dzieci. Dzieci z Marzycielskiej Poczty zmuszone są do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba bardzo często ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego tak bardzo potrzebują. Listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.
Na naszym grudniowym spotkaniu uczennice z klasy 1b zapoznały się z profilami niektórych podopiecznych Marzycielskiej Poczty. Potem przystąpiły do wykonania własnoręcznych kartek świątecznych. Na koniec wpisały szczere, płynące prosto z serca życzenia bożonarodzeniowe i kartki zostały rozesłane w różne zakątki Polski. Akcja sprawiła nam wiele radości. Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają również szeroki uśmiech na twarzach adresatów.

21 grudnia 2016 uczniowie naszej szkoły występowali w Jasełkach. W tym samym czasie zorganizowaliśmy IV Bożonarodzeniowy Kiermasz „Serce na dłoni”, podczas którego można było za niewielkie datki dostać pyszne ciasta i ozdoby świąteczne własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów i nauczycieli. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu zostały przeznaczone w całości na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Dziękujemy wszystkim za wsparcie tej chwalebnej inicjatywy.

Chemia, która oświeca. Czy wiesz, że pomiędzy manganianem (VII) potasu, a gliceryną tak iskrzy, że dochodzi do samozapłonu, a miś żelek reagując z chloranem (V) potasu ryczy niemiłosiernie? A może słyszałeś, że rodanek amonu z chlorkiem żelaza może być dawcą krwi – sztucznej krwi, a niepozorna mąka może posłużyć do konstrukcji miotacza ognia? My słyszeliśmy, a nawet widzieliśmy na własne oczy.
Ta wyjątkowa lekcji chemii odbyła się 14 grudnia w Technikum 27 w Warszawie. Wzięli w niej udział uczniowie klasy I, którzy dali się poznać, jako żądni wiedzy chemicznej. Oni  wiedzą, że chemia to znacznie więcej niż pierwiastki, reakcje chemiczne i wzory. Wiedzą, że chemia oświeca, a nawet czasami na chwilę odbiera wzrok… i dech w piersiach :)

W weekend 10-11 grudnia 2016 roku już po raz trzeci w naszym gimnazjum odbył się finał akcji „Szlachetna Paczka” na Bielanach. Była to już XVI edycja tego pięknego przedsięwzięcia, gdy pomoc otrzymują rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
W tym roku prezenty trafiły do 18 960 rodzin w potrzebie, a blisko 1000 rodzin otrzyma wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej.
Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pomagali w pakowaniu
i przenoszeniu paczek, które zostały wcześniej dostarczone przez darczyńców. Następnie wolontariusze udali się z prezentami do ubogich rodzin. W weekendowej akcji wzięło udział dwunastu uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami.

7. 12. 2016 klasy 1a i 2b pod opieką wychowawczyń wybrały się na wycieczkę autokarową do Niegowa. Stało się już tradycją, że uczniowie naszej szkoły odwiedzają Dom Pomocy Społecznej. W tym roku wyjazd zbiegł się z Mikołajkami.
Założycielką ośrodka była Wincenta Jadwiga Jaroszewska, a obecnie prowadzą go siostry Benedyktynki. Ten dom jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz o sprzężonej niepełnosprawności psychoruchowej. Tutaj uczą się najprostszych czynności życiowych, chodzą do szkoły lub na terapię. Pomimo niepełnosprawności pensjonariusze pomagają sobie i opiekują się wzajemnie.
Celem takiego wyjazdu było doświadczenie szacunku i akceptacji osób słabszych i niepełnosprawnych oraz wzmocnienie w młodzieży samoakceptacji i otwartości społecznej.
Pensjonariusze przygotowali dla uczniów zadania, które polegały na dekorowaniu choinki w ozdoby, które własnoręcznie należało przygotować. Druga grupa malowała dekoracje wykonane z masy solnej, inna lukrowała ciasteczka, a kolejna kolorowała bałwanki.
Dużą atrakcją były zawody sportowe, w których wspólnie uczestniczyli nasi uczniowie i mieszkańcy ośrodka.
Dziewczynki z klasy 2b dla zaprezentowały piękny układ taneczny, nagrodzony gromkimi brawami.
Wyjazd był zorganizowany przez księdza Mikołaja dla wszystkich uczniów, bez względu na wyznania religijne. Nasze dzieci uczestniczyły w pięknym spotkaniu z dobrymi i życzliwymi ludźmi, którzy są otwarci na drugiego człowieka i zasługują na szacunek.

5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, podczas którego doceniany jest trud wszystkich osób działających na rzecz potrzebujących. Pragniemy podziękować naszym szkolnym wolontariuszom za ich energię, poświęcony czas i chęć pożytecznego działania. Z okazji tego ważnego święta Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował konkurs na najciekawszy plakat promujący wolontariat (działalność dobroczynną).
Wyróżnione zostały prace następujących osób: Angeliki Rockiej Ia, Damiana Wiśniewskiego Ia, Mateusza Kaczora Ia, Grzegorza Góreckiego Ia, Bartka Wieczorka Ib, Mai Lipiec Ib, Gabrysi Ryczkowskiej Ic, Przemka Borowskiego Id, Julii Łozińskiej IIa i Klaudii Staniszewskiej IIa.
Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w świąteczną zbiórkę środków czystości dla mieszkańców Domu Dziecka w Julinie. Zebrane dary na pewno sprawią im dużą radość. Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach!

25 listopada 2016 w naszej szkole odbyła się impreza kulturalno-integracyjna "zajęcia filmowe - Horror na Wrzecionie" i były przeznaczone dla uczniów naszej szkoły, którzy interesują się efektami specjalnymi. Wstęp był bezpłatny. Uczniowie w ten listopadowy wieczór dobrze się bawili w swoim towarzystwie. Każdy uczestnik mógł liczyć na kilka godzin dobrej rozrywki pod opieką trojga nauczycieli. Mamy nadzieję, że będą czasem sięgali pamięcią wstecz, wspominając to fajne wydarzenie.

25 listopada 2016 nasze gimnazjum zorganizowało historyczną grę edukacyjną „Święto Niepodległości” dla uczniów okolicznych szkół podstawowych. W grze uczestniczyli wydelegowani uczniowie 77 SP, 247 SP i 273 SP. Gra była wielozadaniowa. Uczniowie zostali podzielni na grupy. Grupy wykonywały zadania polegające na ułożeniu komputerowych puzzli z godłem II RP, namalowaniu portretu Józefa Piłsudskiego, wykonaniu plakatu o tematyce historycznej oraz rozwiązaniu krzyżówki z zakresu historii Polski pod zaborami.
Po wykonaniu zadań grupy otrzymały wskazówki z zamkniętych kopertach, które posłużyły do odnalezieniu ukrytych w szkole skarbów. Skarbami tymi okazały się: flaga narodowa, godło II RP, oraz czapka żołnierza legionisty.

Na koniec uczniowie szkół podstawowych otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Naszymi gośćmi opiekowali się uczniowie klasy 3A gimnazjum.

Nasze uczennice zdobywają wysokie miejsca w krajowych i międzynarodowych dyscyplinach sportów walki.

W listopadzie  uczniowie naszego gimnazjum wybrali się do Pałacu Kultury i Nauki, na wystawę TEXTIFOOD zorganizowaną przez Instytut Francuski oraz Miasto Stołeczne Warszawa.
Na wystawie zaprezentowano osiągnięcia z pogranicza sztuki, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju.
Młodzież mogła podziwiać oryginalne kreacje artystyczne, będące owocem współpracy pomiędzy naukowcami i projektantami, w celu odzysku i wykorzystania zasobów naturalnych w przemyśle włókienniczym. Oglądając tkaniny wykonane z innowacyjnych włókien naturalnych i sztucznych (np. z pomarańczy, skorupiaków, rybich łusek, mleka, kawy czy lotosu), uczestnicy mieli okazję do refleksji na temat bardziej odpowiedzialnej eksploatacji zasobów naszej planety.

10 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W przygotowaniu do apelu brali udział wszyscy uczniowie gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami, które polegało na wykonaniu zdjęcia klasowego upamiętniającego to wielkie wydarzenie, przygotowaniu portretu Józefa Piłsudskiego oraz nagranie piosenki patriotycznej z kanonu pieśni legionowych. W trakcie apelu uczniowie obejrzeli film, który był podsumowaniem ich wysiłków. Projekcja była kolażem ze zdjęć wykonanych przez każdą klasę i filmików przez nie nakręconych. Wszyscy obejrzeli go z dużym zainteresowaniem. Obok tego tekstu publikujemy fotoreportaż z tego wydarzenia, a także film podsumowujący wysiłki naszej młodzieży.

7 listopada 2016 uczniowie uczestniczyli w debacie oksfordzkiej na temat "Czy w mediach społecznościowych jest miejsce na całkowitą wolność słowa", która zakończyła program profilaktyczny "Równaj słowa - hamuj hejt". To pierwsze takie wydarzenie w naszej szkole, ale mimo to mówcy wypadli świetnie. Gratulujemy Kamilowi Kornacie, którego widzowie uznali najbardziej przekonującym prelegentem. Dziękujemy za zaangażowanie pozostałym mówcom: Filipowi Kalwatowi, Klaudii Dąbrowskiej, Julii Łozińskiej, Julii Faber i Teo Sorbianowi. Dziękujemy także Paniom Sandrze Dzierzędzkiej i Marcie Ciesielskiej za zorganizowanie debaty, Paniom Paulinie Melczewskiej i Adzie Mielnickiej za wsparcie wydarzenia.

4 listopada   Mistrzem Szkoły w tenisie stołowym został Igor Styczyńki z klasy IA. Drugie miejsce zajął Marcin Mielcarz z klasy ID, a trzecie Bartek Wiśniewski z klasy IIIA. Gratulacje.

9 listopada dziewczyny w składzie Julia Jaroń, Wiktoria Markowska, Weronika Maciążęk, Emilia Janiszewska, Gabriela Ryczkowska, Paulina Foltyn, Dominika Piwowarska, Małgorzata Polak , Klaudia Staniszewska wzięły udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Unihokeja. Mimo dzielnej i wyczerpującej waki nie udało im się zakwalifikować do półfinałów.

10 listopada o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany w Unihokeju walczyli chłopcy. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Siwek. Kamil Maszczyński, Kamil Kornata, Marcel Zalewski, Islam Aliev, Jakub Szczepanik, Eryk Łabasiewicz, Igor Styczyński, Hubert Machnicki. Chłopcy zajęli III miejsce w dzielnicy. Gratulacje!!!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego