Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" - oddziały gimnazjalne

Idź do spisu treści

Menu główne

Jeszcze starsze

Aktualności > Lata wcześniejsze

W „Labiryncie” edukacji
11 lutego 2011
roku, w piątek nauczyciele gimnazjum i liceum Zespołu Szkół nr 110 zorganizowali warsztaty edukacyjne „Labirynt”. Były to zajęcia z wyobraźni, która przydawała się na każdym etapie podróży po labiryncie.
Uczniowie, interesujący się kulturą Grecji, mogli popisać się wiedzą o tym kraju oraz zgłębić ją odwiedzając Olimp. W pracowni historycznej młodzież ubrana w szaty bogów greckich rozwiązywała zagadki mitologiczne.
Ci, których interesował język angielski uczyli się go bawiąc, na zajęciach „Zabawy j. angielskim”.
Przyszli literaci podejmowali próbę pisarską na warsztatach „Limeryki, czyli śmieszne wierszyki”.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne „Zabawy modeliną”. Uczniowie mający zdolności manualne, lepili różne zwierzątka, począwszy od malutkich kotków , a na pandzie kończąc.
Dziewczynki mogły wykonać dla siebie bransoletkę marzeń z kolorowych i różnokształtnych koralików. Te zajęcia cieszyły się największym powodzeniem.
Pracownia informatyczna, która znajdowała się na jednym z etapów podróży po labiryncie była miejscem dla uczniów szczególnie zainteresowanych programowaniem. Tutaj przyszli informatycy mogli spróbować swoich sił.
Sprawnie działała „Kawiarenka”, gdzie piękne kawiarki częstowały ciastem przygotowanym przez uczniów.
Na parterze również nie mogło zabraknąć atrakcji, jakie były na piętrach wyżej. Najbardziej podobało się dzieciom chodzenie na szczudłach i każdy mógł spróbować swoich sił, aby poczuć się przez chwilę jak „pająk na wysokich nogach”.
Ktoś, kto lubi hip-hop, mógł go nie tylko posłuchać, jak również nauczyć się tańczyć. Oprócz hip-hopu uczniowie z Czeczenii prezentowali swoje tańce narodowe i chętnie pokazywali podstawowe figury. Było przy tym bardzo dużo zabawy i śmiechu, bo okazało się, że taniec czeczeński nie jest taki łatwy, jak sądzili uczniowie.
W warsztatach uczestniczyła również młodzież z okolicznych szkół podstawowych i po wyrazach twarzy było widać, że zajęcia bardzo im się podobały.
Podczas zajęć edukacyjnych, każdy mógł znaleźć coś dla siebie i „utknąć” na wybranym etapie podróży, a do wyjścia z labiryntu nie potrzeba było nici Ariadny.Dzień kultury czeczeńskiej w Gimnazjum nr 75 na „Wrzecionie”

Od kilku lat członkami naszej społeczności szkolnej są uczniowie cudzoziemcy, głównie pochodzący z Czeczenii. Dzięki ich obecności mamy możliwość poznania nowych kultur w bezpośrednim kontakcie z ich przedstawicielami.
Dnia 08 czerwca 2009 świętowaliśmy wspólnie Dzień kultury czeczeńskiej. Został on przygotowany pod opieką merytoryczną i organizacyjną Pani pedagog – Anny Frindt-Bajson. W ten niezwykły projekt zaangażowali się przy współpracy ze swoją opiekunką, praktykantką z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego – Marią Dobraczyńską, wszyscy uczniowie czeczeńscy uczęszczający do naszej szkoły, a także ich koledzy i koleżanki z innych bielańskich szkół. W sporządzeniu narodowych potraw i przygotowaniu ich efektownej prezentacji oraz degustacji pomogły zaprzyjaźnione z naszym gimnazjum Mamy uczniów czeczeńskich. Tego dnia mogliśmy obejrzeć spektakl teatralny oprawiony efektowną scenografią i kostiumami na motywach narodowej baśni czeczeńskiej „Opowieści z Doliny Terek” w wykonaniu najmłodszych Czeczenów uczących się na Bielanach, przygotowany pod opieką przedstawicieli Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Najwięcej emocji wzbudziły jednak wśród publiczności pokazy tańców narodowych w tradycyjnych strojach czeczeńskich. Szczególne oklaski i podziw wywołały popisy chłopców. Dziewczęta natomiast zdobyły uznanie za wdzięk i powab ujawniony w tańcu.

Po części artystyczno-kulinarnej odbyły się zabawy integracyjne, a na koniec quiz wiedzy o Czeczenii dla uczniów polskich i nauczycieli, w którym ekspertami byli uczniowie czeczeńscy.
Na sali, po stronie widzów, pojawili się przedstawiciele całej społeczności szkolnej – uczniowie, rodzice, nauczyciele i obsługa szkoły, a także goście – przedstawiciele instytucji działających na rzecz uchodźców z Czeczenii. Wszyscy wyszli z poczuciem zachwytu i podziwu dla zaprezentowanych elementów kultury czeczeńskiej, jak także samych umiejętności tanecznych naszych szkolnych cudzoziemców.

"Pięknie się różnić " - Dzień integracji polsko-czeczeńskiej.

21 grudnia 2009 kolejny raz spotkaliśmy się wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły - na szczególnym pokazie tego, co cenne w polskiej kulturze i w kulturze naszych przyjaciół z Czeczenii.
Zaprezentowaliśmy sobie wzajemnie narodowe tańce (polskiego poloneza i czeczeńską lezginkę), tradycyjne potrawy - przepyszne: pierogi, bigos, sałatki, czepalgasze (naleśniki), krokiety i słodycze kuchni kaukaskiej. W międzyczasie odbywały się zawody sportowe (indywidualne i zespołowe), a chętni rywalizowali w konkursie wiedzy o Czeczenii - wysiłek uczestników został doceniony.
Działo się wiele, a całość można podsumować stwierdzeniem: "to, co nas dzieli, w tym dniu mocno nas połączyło". Udowodniliśmy, że mimo różnic kulturowych potrafimy wspólnie się bawić i dzielić radością życia - czyli "Pięknie się różnić".

Film1, film2, film3.

W dniu 18 listopada 2010 Zespół Szkół Nr 110 zorganizował pokaz mody.

Z ciekawością młodzież Zespołu Szkół nr 110, oczekiwała 18 listopada 2010 r. Tego dnia miał się odbyć pokaz mody „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, przygotowany przez uczniów szkoły pod kierunkiem p. Moniki Dyńskiej i p. Anny Grzybowskiej–Rysz.
W projekcie aktywnie wzięły udział demonstrując stroje z epoki następujące nauczycielki: p. Monika Dyńska, p. Agnieszka Durdyn, p. Dorota Guba, p. Anna Frindt-Bajson, p. Anna Kunkiewicz, p. Alicja Kończyk, p. Barbara Osik.
Piękna scenografia przygotowana w sali gimnastycznej, wprowadziła widzów w klimat epoki. Stylowy makijaż uczennicom zrobiła p. Anna Frindt-Bajson - pedagog szkolny.
Wśród publiczności znaleźli się uczniowie z sąsiednich szkół podstawowych. Młodzież w napięciu oczekiwała na pokaz. Imprezę prowadzili uczniowie klasy II c Olga i Filip, którzy świetnie sprawdzili się w roli konferansjerów. Zapraszali i zachęcali do prezentacji zdenerwowane, młode modelki.
Jako pierwsze wystąpiły Paulina, Eliza, Ula i Klaudia, które zaprezentowały styl nieśmiertelnej elegancji. Pokazowi towarzyszyła piosenka ówczesnego amanta polskiej sceny Eugeniusza Bodo „Sex appeal”.
Z ogromnym zainteresowaniem widzowie obejrzeli plansze, obrazujące tendencje w modzie w latach dwudziestych i trzydziestych przygotowane przez Dominikę. Projekcję uprzyjemniała piosenka Jana Kiepury „Brunetki, blondynki…”

Młodzieży podobała się kreacja Patrycji z klasy II c, która w krótkiej fryzurze, nieodłącznej białej bluzce, męskim krawacie była uosobieniem typowej chłopczycy. Styl charakterystyczny dla wielkiej gwiazdy estrady Hanki Ordonówny zaprezentowały Klaudia i Monika. Artystka była znana z niezwykłej elegancji, toteż dziewczyny pokazały się szykownie i wytwornie, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Widzowie z ogromnym rozbawieniem przyjęli pojawienie się ucznia klasy II c, który wcielił się w postać komika wszechczasów. Maciek nie tylko wyglądał, ale poruszał się i tańczył jak Charlie Chaplin. Z wdziękiem charakterystycznym dla Chaplina rozbawił widzów do łez. Uczniowie nie szczędzili braw Dominice, Kindze i Antkowi. Zaprezentowali oni modę wiejską, uroczą w swej prostocie, bo chłopi długo pozostawali wierni swoim strojom ludowym. Wielką niespodziankę zrobili uczniom nauczyciele, którzy również poczuli klimat epoki i założyli stroje z tego okresu. Śpiewająco, rytmicznie, z gracją w takt piosenki „Ballada o Felku Zdankiewiczu”, poruszali się po scenie. Pokaz mody „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” zakończyła prezentacja mody ślubnej przygotowana przez Różę i Kasię z klasy III a. Oklaskom nie było końca, kiedy po raz ostatni pokazały się modelki i modele. Impreza była udana, młodzież doskonale bawiła się . Prezentowana moda przeniosła widzów w cudowne lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, pozwoliła odtworzyć nastrój tamtej epoki i zrozumieć ludzi żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym. Chociaż nie było czerwonego dywanu, to dzięki wspaniałemu pokazowi poczuliśmy się w wielkim świecie minionej epoki. Zdjęcia robili p. Anna Frindt-Bajson i p. Paweł Dyński. Film zmontowała p. Monika Dyńska. W trakcie imprezy był prezentowany także film naszej utalentowanej uczennicy Marzeny Kołodziejskiej.

110 BARW JESIENI
Impreza otwarta dla Uczniów, Rodziców i Społeczności lokalnej

Impreza odbyła się na terenie Zespołu Szkół Nr 110 ul. Wrzeciono 24 w Warszawie dnia 1 października 2011 roku w godzinach 9.00-13.00.

W czasie pikniku goście:

• poznali tradycje i specjalności kuchni czeczeńskiej,
• pobawili się na zajęciach: plastycznych, językowych, chemicznych, sportowo-rekreacyjnych itp.
• wżęli udział w licznych konkursach, loterii fantowej i kiermaszu prac własnoręcznie wykonanych przez naszych uczniów,
• odwiedzili mobilne miasteczko ruchu drogowego,
• Ich pobyt uprzyjemniły smakołyki przygotowane przez Nauczycieli i Rodziców naszych Uczniów.
• sprawdzili swój umysł, rozwiązując zadania logiczne.

Zespół Szkół nr 110 w dniu 22. 10. 2010 zorganizował po raz kolejny piknik rozrywki.

Program imprezy był następujący:

„Mamy talenty”

• pokaz narodowych tańców czeczeńskich,
• pokazy taneczne uczniów naszej szkoły warsztaty rapu

Konkurencje sportowe

• wspinaczka linowa, ścianka wspinaczkowa
• przeciąganie liny
• warsztaty chodzenia na szczudłach szczudłach
• Pokazy doświadczeń chemicznych
• Jak liczono dawniej. Jak liczymy dziś
• Pokaz ratownictwa medycznego
• ABC-żeglarstwa—pokaz wiazania węzłów żeglarskich

Warsztaty biżuterii
• pokazy rękodzielnicze
• ekspozycja wyrobów biżuteryjnych

Słodycze
• KAWIARENKA
• CUKIERNIA

Loteria fantowa
• każdy los wygrywa
• losowanie nagrody głównej

Gościliśmy
delegacje władz dzielnicowych i oświatowych, dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, przedstawicieli domów i ośrodków kultury oraz rodziców.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego